Zkušenosti

TEST

 

Pepřový sprej SABRE RED

 

Při testu jsem použil nejmenší velikost spreje SABRE RED, tedy 14g. Tento typ je 8cm vysoký a je opatřen tryskou DIRECT STREAM, která vytváří při výstřiku tenký proud hnědé tekutiny, ve které je jako účinná  látka 10%koncentrát kajenského pepře, tedy  oleoresin capsikum, označený jako OC. Sprej je opatřen otočnou pojistkou . Ta se dobře ovládá jak silnou, tak slabou rukou. Je ale pravdou, že pojistka je schopna se třeba v kapse odjistit a při následném sáhnutí do kapsy může dojít k nežádoucímu výstřiky. I přes svou malou velikost se dá uchopit i tak, aby sloužil i jako improvizovaný úderový prostředek.

   

Test 1:

Prvním testem jsem chtěl zjistit délku dostřiku. Při testu jsem sprej ovládal slabou rukou.Odjistit se podařilo okamžitě i v rukavicích a zmáčknutí bylo též bezproblémové. Sprej poslal, dle doby a síly mačkání, tenký proud hnědé tekutin do vzdálenosti 4 – 5 m.

Test 2:

Zasahovaní cíle. Jako cíl jsem umístil terč „ nekrytě ležící osoba s kruhy“, umístěný ve vzdálenosti 3m. Při testu jsem opět sprej ovládal slabou rukou, v silné jsem držel krátkou střelnou zbraň. Jak jsem již psal sprej je opatřen tryskou DIRECT STREAM, která vytváří při výstřiku tenký proud hnědé tekutiny.Proto je potřeba trefit útočníka do obličejové části aby byl účinek co nejvyšší. Při výstřiku se mi podařilo opakovaně , tedy třikrát trefit střed terče při krátké stisknutí. S účinností strefit cíl jsem s tímto spreje opravdu spokojen. Pokud by došlo k použiti při sebeobraně tedy ve stresu doporučoval bych dlouhý horizontální výstřik ve tvaru Z, ve výšce obličeje útočníka. Vzhledem k tomu že se jedná o tzv. tekutou střelu, je vlastně kontaminován pouze zasažený cíl a ne celý prostor akce.

Test 3:

Test na útočníkovy. Protože jsem nesehnal žádného figuranta a asi jsem masochista, tak jsem požádal svého syna, aby sprej proti mně použil ze vzdálenosti 2m. Abych si při testu nepoškodil oční sliznice použil jsem ochranné brýle.

Syn je šikovný proto se trefil do mého obličeje hned napoprvé. Oči byli chráněny, takže první kdo schytal účinek byli sliznice dýchacích cest. Nastoupila okamžitá dušnost vyřazující z boje , bylo to jako by se mi zužily dýchací cesty a v dutině ústní jako kdybych měl asi kilo feferonek. Dále zasažená pokožka začala pálit tak jako kdybych si jí protřel svazkem kopřiv. To že jsem měl brýle bylo jen relativní bezpečí, kapky které byli na pokožce samozřejmě sjeli až k očím a začalo peklo. I přes intenzivní vymívání veškeré tekutiny z obličeje jsem deset minut nevyděl, protože otevřít oči by znamenalo mít pocit zabodaných jehel v sítnici.

Opět se též potvrdilo že kontaminovaný jsem byl pouze já a ne prostor kolem mě, což může potvrdit i syn který se o mě po zásahu staral.

 Závěrem chci napsat, že pepřový sprej SABRE RED, je velmi účinný , jak pro sebeobranu tak i při použití jako donucovací prostředek.

Test prováděl: Martin Hruška